Faktem jest to, że fryzjerstwo prawdopodobnie zawsze będzie potrzebne. Bardzo dużo ludzi nie może sobie wyobrazić dbania o włosy bez regularnego farbowania, strzyżenia czy podcinania końcówek. Do salonów fryzjerskich ciągle chodzi bardzo dużo osób.
Fryzjer zajmuje się pielęgnowaniem włosów. Jednakże pracując na tym stanowisku, trzeba być gotowym na wiele innych obowiązków. Warto zaznaczyć, iż dzień pracy fryzjera zaczyna się przeważnie od przygotowania stanowiska, a także narzędzi niezbędnych do profesjonalnej obsługi klienta.
Na końcu fryzjer zajmuje się sprzątaniem oraz dezynfekcją urządzeń. Podczas pracy musi też panować nad nożyczkami, a także grzebieniem.
Ponadto fryzjer musi często układać harmonogram wizyt klientów, przyjmować dostawy, a nierzadko i sprzedawać profesjonalne produkty przeznaczone do pielęgnacji włosów.
Do głównych obowiązków fryzjera zalicza się przede wszystkim strzyżenie. W dzisiejszych czasach coraz większa liczba salonów fryzjerskich nie dzieli już usług ze względu na płeć.
Obecnie prędzej występuje podział dzielenia na długość włosów. Jeżeli życzeniem mężczyzny jest fryzura na boba, to zapłaci taką samą sumę, co kobieta. Do obowiązków pracy fryzjera zalicza się również koloryzacja oraz dekoloryzacja włosów. Mowa tutaj konkretniej o rozjaśnianiu, balejażu, ombre czy modelowaniu.
Ponadto zawód fryzjera wiąże się z wykonywaniem okolicznościowych fryzur oraz przedłużaniem i nierzadko zagęszczaniem włosów. Trzeba też wspomnieć o tym, że obecnie coraz więcej fryzjerów oferuje swoim klientom również dodatkowe usługi.
Często w salonie fryzjerskim przeprowadzana jest diagnoza włosa, dopasowanie rytuałów pielęgnacyjnych do kondycji, a także rodzajów włosów.
Ponadto często klienci mogą liczyć na wszelkie zabiegi skóry głowy. Fryzjer nierzadko zajmuje się masażem, peelingiem oraz nieco bardziej specjalistycznymi usługami. Oprócz tego do obowiązków fryzjera zalicza się na przykład keratynowe prostowanie czy botoks na włosy.
Żeby wykonywać pracę fryzjera na wysokim poziomie oraz być cenionym na rynku, to trzeba czegoś więcej. Bardzo duża liczba salonów fryzjerskich wyspecjalizowała się w konkretnych zabiegach. Niektórym zabiegom poświęcane jest więcej czasu, czego efektem jest powracająca baza klientów. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że są fryzjerzy, którzy o wiele lepiej znają się na kręconych włosach.
Sprawdź ciekawe portale:
Analogicznie są również zakłady fryzjerskie, które specjalizują się w męskim cięciu i pielęgnowaniu zarostu – mowa tutaj o barberze.
Na rynku są również zakłady fryzjerskie, które wyspecjalizowały się w stylizacjach okolicznościowych.
Bardzo dużo fryzjerów, którzy pracują w zawodzie to absolwenci szkół policealnych – z profilem fryzjerskim – bądź absolwenci techników. W szkołach tych zdobyli nie tylko teoretyczne podstawy, ale także i praktyczne – odbyli właściwą praktykę, nadzorowaną przez doświadczonych fryzjerów.
Warto zaznaczyć, że zawód fryzjera ma spore tradycje – nadal możemy spotkać osoby posługujące się tytułem czeladnika, a nawet i mistrza fryzjerskiego. Zdecydowanie jest to świadectwo o tradycyjnym oraz teoretycznym przygotowaniu fryzjera.
Jednak musimy pamiętać o tym, że ukończenie szkoły fryzjerskiej nie będzie gwarancją do zatrudnienia w tym zawodzie. Z drugiej strony brak kwalifikacji będzie formalną przeszkodą.
Warto zaznaczyć, że utalentowana osoba – taka, która wie co robi – zawsze znajdzie dla siebie zatrudnienie na rynku pracy w tym zawodzie. Trzeba też wspomnieć o tym, że fryzjer jest coraz popularniejszym zawodem pośród osób z zupełnie różnym wykształceniem.
Nierzadko w branży bardzo dobrze odnajdywać się będą absolwenci ASP – tacy, którzy na polu fryzjerstwa wykorzystują swe zdolności manualne. Ponadto w zawodzie fryzjera odnajdą się osoby, które mają ukształtowany gust i smak, a ponadto mają doskonałą znajomość zmieniających się trendów czy nowości z wybiegów.
Oprócz tego bardzo cenieni są fryzjerzy, którzy mają intuicję na temat tego, jakie nowinki z galerii sztuki będą niedługo modne.
Warto zaznaczyć, że wraz ze wzrostem popularności manicurzystek, a także kosmetyczek, również i zawód fryzjera doczekał się złotej ery. Nasi rodacy coraz rzadziej wybierają się do zakładu fryzjerskiego blisko domu, lecz robą solidne rozeznanie.
Często pytają przyjaciół i sprawdzają opinie znajdujące się w internecie, zanim pójdą na strzyżenie. Dlatego o jakości usług nie będzie świadczył dyplom fryzjera, lecz jego zadowoleni klienci. Trzeba też pamiętać o tym, że fach w ręku to nie wszystko. Żeby stale pracować jako fryzjer, trzeba mieć kompetencje miękkie, a nierzadko i umiejętności dodatkowe.
Żeby być dobrym fryzjerem, trzeba mieć wysoką kulturę osobistą, która pozwoli obsługiwać klientów na najwyższym poziomie. Ponadto fryzjerstwo to praca w usługach, dlatego kontakt z drugą osobą jest bardzo ważny – wpłynie on na to, czy klienci będą zachwyceni z wizyty. Ceniony fryzjer może liczyć na dość wysokie zarobki nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.